Zafer Yolu Deneyimi Hikayeleri  
 
 
Kurumda Değerlerin Hayata Geçirilmesi
Bayiler İçin Satış Akademisi Uygulaması
B2B Satış Performansının Geliştirilmesi
Çalışan Sirkülasyonunun Düşürülmesi
B2B Satış Takımı İle Pazar Payının Artması
B2C Satış Performansının Geliştirilmesi
Temel ve Yönetim Yetkinliklerinin İçselleştirilmesi
İlaç Sektöründe Hayata Geçen Değerler
Ambalaj Sektöründe Hedef Bazlı Satış Sistemi Kurulumu
Perakende Sektöründe Etkin Satış Yönetimi
 


FIRIN VE PASTANELERDE ÇALIŞAN SİRKÜLASYONUNUN DÜŞÜRÜLMESİ

İşle İlgili Yakalanacak Fırsat - Çözülecek Problem
Türkiye’nin en prestijli markalarından biri, kendisine ait fırın ve pastanelerde sektör ortalamasına göre düşük olan sirkülasyon oranını daha da düşürmek için bir projeyi hayata geçirmek istedi. Amaç fırın ve pastanelerde ”Y jenerasyon” çalışanların daha bağlı olmasını ve kuruma daha fazla katkıda bulunmasını sağlamaktı.

Zafer Yolu Deneyimi Modeliyle Üretilen Çözüm

UNITED danışmanı, firmaya ulaşmak istediği amaç için şöyle bir yol haritası sundu;

  Çalışanların kuruma daha bağlı olması ve katkıda bulunması için netlik ve güvenlik, inisiyatif kullanmak ve harekete geçmek ve özerklik temel duygusal ihtiyaçlarını kurumda karşıladığını hissetirmemiz gerekir.

  Çalışanın netlik ve güvenlik ihtiyacını karşılaması için çalışarak elde edeceği kişisel kazançlarını tarif etmesini sağlayan; bu kazanca ulaşmak için kurumun kendisinden performans beklediği iş aktiviteleri ve süreçleri öğreten; bu süreçleri uygulamak için ihtiyaç duyduğu yetkinlikleri gösteren bir öğrenim programı dizayn etmeliyiz.

  Net olan ve kendini güvende hisseden çalışanın inisiyatif kullanmasını destekleyen bir ortamın hazırlanması şarttır.

  İşinde ilerleme kaydeden çalışana geri bildirimi düzgün bir biçimde yapan, performansını adaletli bir biçimde ölçen ve gerektiğinde uygun bir şekilde performans koçluğu yapan fırın ve pastane yöneticileri oluşturmalıyız ve bu yöneticilere proje ile ilgili sorumluluk vermeliyiz. Bu çalışana kendini değerli hissettirecektir.

  Kendini değerli hisseden çalışan organizasyonel farkındalığa sahip olacak, kuruma aidiyeti artacak ve kuruma katkıda bulunmak için daha istekli olacaktır.

Firmanın üst yönetimi ve  İK bölümü bu yol haritasını çok beğendi ve uygulamaya konulmasını istedi. UNITED danışmanı ve firmanın İK bölümü öğrenim ve gelişim programları dahilinde fırın ve pastanedeki çalışanların; kendilerine hoşgörü göstermesi, müşteri odaklı hizmet vermesi ve çapraz satış yapması ile ilgili aktivitelerin ve bağlantılı yetkinliklerin check-list’lerini hazırladı.

Toplam 4 gün süren atölye çalışmalarında, çalışanlar, amaçlarını (neden çalışıyorum), firmanın performans beklediği iş aktiviteleri ve süreçleri (ne yapacağım), performans üretmek için gerekli yetkinlikleri (nasıl performans üreteceğim) öğrendiler, tartıştılar, uygulamalar yaptılar ve eylem planlarını hazırladılar. Fırın ve pastane yöneticileri ise mağaza yönetimi, süpervizyon ve mentorluk yetkinliklerini öğrendikleri ve hayata geçirme metodolojisini uyguladıkları atölye çalışmaları yaptılar.

Gelişim programında ise fırın ve pastane yöneticileri, hazırlanan check-list’leri kullanarak, iş aktivitelerinin süreçlerini uygulama performansını ve bağlantılı yetkinlikleri gösterme performansını takip ettiler ve bu performansların iyileştirilmesine yönelik mentorluk yaptılar.

Kurumun Elde Ettiği Sonuç
Fırın ve pastane çalışanlarının sirkülasyonunda çok önemli bir düşüş sağlandı. Çalışanlar, kendilerini daha değerli hissettikleri için daha müşteri odaklı hizmet sundular. Böylece fırın ve pastanelerdeki satışlar ve müşteri bağlılığı arttı. Firma, bu sonuçlardan sonra fabrika ekibine de aynı yol haritası ile bir proje tasarlanmasını UNITED’dan talep etti.
 
 
     
 
 
  E-BÜLTEN
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin E-bülten Listemize Kaydolun...
 
KURUMSAL
Misyonumuz
Değerlerimiz
Vizyonumuz
Müşteri Profili
 
ZAFER YOLU
Kazanan Çalışandan Kazanan Kuruma Yolculuk
Çalışanın Potansiyeli Performansa Dönüyor mu?
Neden Zafer Yolu Deneyimi?
Zafer Yolu Deneyimi Nasıl Yaşanır?
Zafer Yolu Deneyimi Yaşamak İçin Ne Yapılmalıdır?
ROLI
 
ONLINE KATALOG
Katalog İçin Tıklayınız...
İLETİŞİM
Bize Ulaşın...
 
 
 
BİZİ TAKİP EDİN
   
 
 
Copyright © 2015 Tüm hakları United ' a aittir. Pikare 2015